Doktor Julia – zaopatrzenie ortopedyczne
Zaopatrzenie ortopedyczne
Zaopatrzenie ortopedyczne zlecane w ramach specjalistycznej prywatnej praktyki lekarskiej jest refundowane przez NFZ.
Wystawiany jest odpowiedni wniosek w systemie elektronicznym NFZ i na tej podstawie w zależności od rodzaju zaopatrzenia refundacja jest pełna lub do wysokości limitu.
Potrzeby w zakresie zaopatrzenia ustalane są na wizycie lekarskiej.
Optymalne funkcjonowanie dzieci z zaburzeniami neurologiczno-ortopedycznymi zapewnia odpowiednie do ich możliwości zaopatrzenie:
- sprzęt do pozycjonowania: pionizator, specjalne siedzisko ortopedyczne lub urządzenie wielofunkcyjne, które zawiera w sobie obie te funkcje.
- zaopatrzenie do przemieszczania się: specjalny wózek, pionizator dynamiczny, specjalny chodzik
- ortezy umożliwiające prawidłowe, liniowe ustawienie stawów w kończynach dolnych (ortezy wysokie HKAFO, KAFO, krótsze AFO, GRAFO, DAFO)
- obuwie ortopedyczne
- protezy kończyn górnych i dolnych
- ortezy na kończyny górne
W przypadku wad postawy:
- gorsety korekcyjne stosowane w skrzywieniach kręgosłupa (skoliozy, hiperkifozy)
Zaopatrzenie ortopedyczne i sprzęt rehabilitacyjny refundowany jest przez NFZ w całości lub do wysokości limitu.
Niestety często koszt wysokospecjalistycznego sprzętu nie mieści się się w limicie ustalonym przez NFZ i wówczas różnicę kwoty muszą pokryć rodzice. Natomiast, jeżeli dziecko posiada Orzeczenie o Niepełnosprawności, wówczas można starać się o dofinansowanie brakującej kwoty z PCPR lub PFRON.
Do orzeczenia o niepełnosprawności wymagane jest „Zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia dla potrzeb orzekania o niepełnosprawności”. Odpowiednie zaświadczenie wystawiane jest na wizycie lekarskiej.
Doktor Julia
i skutecznej terapii.
Jestem lekarzem pediatrą, specjalistą rehabilitacji medycznej. Prowadząc własną specjalistyczną praktykę lekarską, wykorzystuję swoją wiedzę i wieloletnie doświadczenie, aby jak najlepiej pomagać dzieciom i ich rodzicom.
Julia Kania
Lekarka i założycielka serwisu Doktor Julia